صفحه اصلي
نقشه سايت
تماس با ما
 
   

تفاسیر صوفیانه‌ی قرآن از سده‌ی چهارم تا نهم

 

در طی سده‌های چهارم تا نهم هجری، که در نوشته‌های غربی به دوره‌ی اسلام کلاسیک معروف است، مهم‌ترین و تأثیرگذارترین تفسیرها بر قرآن تألیف شدند. کتاب «تفاسیر صوفیانه‌ی قرآن از سده‌ی چهارم تا نهم» نگاهی به میراث تفسیری صوفیه در این چند سده دارد و به اقوال و آثار صوفیان بزرگی چون سلمی، قشیری، غزالی، رشیدالدین میبدی، روزبهان بقلی و عبدالرزاق کاشانی می‌پردازد. بخش اول کتاب به بررسی پیش‌فرض‌های هرمنوتیکی صوفیه اختصاص دارد و بخش دوم مقایسه‌ای تحلیلی است میان روش‌های مفسران صوفی ذیل داستان موسی و خضر، سرگذشت مریم و آیه‌ی نور. بخش دوم نشان می‌دهد که تفاسیر صوفیانه، با اینکه اغلب تمثیلی دانسته شده‌‌اند، در تاریخ اندیشه‌ی اسلامی بیشتر به‌سبب رهیافت‌ها و مضامین فلسفی، ادبی و اخلاقی‌شان محل توجه بوده‌اند. کتاب حاضر  نخستین پژوهش جامع درباره‌ی سهم صوفیان در تفسیر قرآن است و مطالعه‌ی آن برای پژوهش‌گران و علاقه‌مندان حوزه‌های تصوف، تفسیر قرآن و به‌طورکلی مطالعات اسلامی مفید و جذاب خواهد بود.

«تفاسیر صوفیانه‌ی قرآن از سده‌ی چهارم تا نهم» سهم منحصربه‌فرد صوفیان را در تألیف تفاسیر قرآن در دوره‌ی اسلام کلاسیک نشان می‌دهد و به این نکته می‌پردازد که میراث صوفیه چگونه در میان بحث‌های کلامی و تفسیری آن دوره جای گرفته‌اند. اصل انگلیسی کتاب در سال 2006 در مجموعه‌ی «مطالعات قرآنِ» انتشارات راتلیج، که اندرو ریپین ویراستار آن بوده، منتشر شده است. 

کریستین زهرا سندز، نویسنده‌ی کتاب، استاد مطالعات اسلامی در کالج سارا لارنس واقع در ایالت نیویورک است. آثار و فعالیت‌های پژوهشی او علاوه بر تصوف و تفسیر قرآن، در حوزه‌ی دین و رسانه و الهیات سیاسی است. سندز لطائف الاشارات قشیری را به انگلیسی برگردانده و مقالات متعددی درباره‌ی تفسیر صوفیانه و آموزش اسلام منتشر کرده است.