صفحه اصلي
نقشه سايت
تماس با ما
 
   

رویکردهایی به تاریخ تفسیر قرآن

 

مطالعه‌ی علمی تاریخ و روش‌های تفسیر قرآن با انتشار اثر ماندگار ایگناتس گلدتسیهر در حدود یک قرن پیش آغاز شد. از زمان انتشار این اثر تا به امروز، محققان غربی کتاب‌ها و مقالات فراوانی در حوزه‌ی مطالعات تفسیری و جنبه‌های گوناگون تفسیر قرآن منتشر کرده‌اند. «رویکردهایی به تاریخ تفسیر قرآن»، که شامل یازده مقاله از یازده محقق سرشناس در حوزه‌ی مطالعات اسلامی و قرآنی است، با هدف تکمیل کار گلدتسیهر و عرضه‌ی جایگزینی برای آن در دوره‌ی جدید، در 1988 به چاپ رسید. این کتاب را می‌توان نقطه‌ی عطفی مهم در مطالعات تفسیری در غرب تلقی کرد که با نمایاندن برخی مسئله‌های جدید ایده‌ها و انگیزه‌هایی نو در محققان مطالعات قرآنی پدید آورد. ترجمه‌ی فارسی این کتاب پژوهشگران و علاقه‌مندان مطالعات اسلامی را با امکانات و ظرفیت‌های پژوهشی حوزه‌ی گسترده‌ی تفسیر قرآن آشنا خواهد کرد.

اصل انگلیسی «رویکردهایی به تاریخ تفسیر قرآن» حاصل کنفرانسی است که در 1985 میلادی در دانشگاه کلگری کانادا برگزار شد. هر یک از مقاله‌های کتاب، با کاوش در گوشه‌ای از تاریخ طولانی تفسیر قرآن، در پی معرفی و تحلیل جنبه‌ای از اصول و مبانی، روش‌ها و گرایش‌ها، متون و منابع، سؤال‌ها و مسئله‌ها در این حوزه‌ی پژوهشی است. در این کتاب، علاوه بر روش‌شناسی برخی تفاسیر قدیم و جدید، چند مقاله نیز به موضوعاتی مهم همچون اعجاز، نسخ و تأویل قرآن اختصاص یافته‌اند.

اندرو ریپین (متولد 1950)، ویراستار نسخه‌ی انگلیسی کتاب، در زمان انتشار این مجموعه (1988) دانشیار دانشگاه کلگری بود. در سال‌های اخیر، وی استاد دانشگاه ویکتوریای کانادا و پژوهشگر ارشد مؤسسه‌ی مطالعات اسماعیلی لندن بوده است. محققان سرشناسی چون جین مک‌اولیف، اسماعیل پوناوالا و عیسی بلاطه هر یک با تألیف مقاله‌ای در حوزه‌ی تخصصی خودشان سهمی در تدوین این مجموعه داشته‌اند.

   دانلود : رویکردها.pdf           حجم فایل 593 KB