صفحه اصلي
نقشه سايت
تماس با ما
 
   

رهیافت‌هایی به قرآن

 

«رهیافت‌هایی به قرآن» شامل سیزده مقاله با موضوعات متنوع راجع به قرآن و تفسیر به قلم سیزده محقق سرشناسِ مسلمان و غیرمسلمان در حوزه‌ی مطالعات قرآنی و اسلامی است. مجموعه‌ی این پژوهش‌ها در کنار یکدیگر نمایی کلی از اهداف، روش‌ها و دغدغه‌های مطالعات نوین قرآنی را به دست می‌دهد. رهیافت همه‌ی مقاله‌ها علمی و انتقادی است و نویسندگان کوشیده‌اند تا با بهره‌مندی از بینش‌‌های حاصل از مطالعه‌ی ادبیات، تاریخ، عهدین و نقد ادبی رهیافت‌هایی جدید را پیش روی خوانندگان قرار دهند. ترجمه‌ی فارسی این کتاب، علاوه بر متخصصان و علاقه‌مندان به مطالعات قرآنی در جامعه‌ی ما، برای محققان حوزه‌ی مطالعات تطبیقی ادیان و نیز همه‌ی خوانندگان علاقه‌مند به مطالعات اسلامی جذاب و سودمند خواهد بود.

اصل انگلیسی «رهیافت‌هایی به قرآن» حاصل کنفرانسی است که در 1990 میلادی در مدرسه‌ی مطالعات شرقی و آفریقایی لندن برگزار شد. در سیزده مقاله‌ی این مجموعه به موضوعات متنوعی، از اسلوبهای ادبی قرآن گرفته تا روشهای متنوع تفسیر قرآن در سده‌های گذشته و دوره‌ی جدید، پرداخته شده و همچنین از ارتباط منابع فقهی و تاریخی و ادبی با تفسیر قرآن سخن رفته است. مقاله‌ی چهارم این مجموعه به قلم نورمن کالدر یکی از پرمراجعه‌ترین مقاله‌ها در حوزه‌ی تفسیرپژوهی در میان محققان غربی است.  

جرالد هاوتینگ (متولد 1944)، ویراستار نسخه‌ی انگلیسی کتاب، استاد مطالعات اسلامی دانشگاه لندن است. نویسندگان مجموعه زمینه‌های دینی، فرهنگی و جغرافیایی متفاوت و متنوعی دارند، چنانکه در کنار محققانی مسلمان همچون محمد عبدالحلیم و مستنصر میر، پژوهشگرانی غیرمسلمان نظیر آنگلیکا نویورت، اوری روبین و جان برتن قرار گرفته‌اند. وجه اشتراک مؤلفان مقاله‌ها رویکرد روشمند و بهره‌مندی آنها از گفتمان علمی در مطالعات نوین قرآنی است.

   دانلود : رهیافتها.pdf           حجم فایل 325 KB