صفحه اصلي
نقشه سايت
تماس با ما
 
   

—►خبرها و رویدادها◄—رونمایی کانال «دورنما»

پنج‌شنبه ـ 21 آذر 98

در کنار برگزاری دوره‌های آموزشی آزاد در آکادمی یادمان و هم‌راستا با هدف کلی این دوره‌ها، ایدۀ ایجاد فضایی مجازی برای شناساندن کوشش‌ها و پژوهش‌های خارج از ایران در حوزۀ مطالعات نوین اسلام از مدتها پیش در ذهنم وجود داشت؛ خوشبختانه این ایده به پیشنهاد و همت دوستان این آکادمی تحقق یافت و در هفته‌های اخیر نشریه‌ای اینترنتی با عنوان «دورنما» افتتاح شد. دورنما از یک‌سو سرنامی است برای «دریچه‌ای به واکاوی رهیافتهای نو در مطالعات اسلام» و از دیگرسو قرار است نماینده و نمایاننده‌ای باشد برای تألیفات به‌ظاهر «دور» از ما. در دورنما، کتاب‌ها و مقاله‌های حاوی اندیشه و رهیافتی نو در حوزۀ مطالعات اسلام معرفی خواهند شد که در حدود یکصدوپنجاه سال اخیر و عمدتاً به زبان‌های عربی و اروپایی و بیرون از ایران نوشته شده‌اند، چه در آثار اصلاحی و نواندیشانۀ جهان عرب و دیگر سرزمین‌های اسلامی و چه در محافل دانشگاهی و محققانۀ اروپا و آمریکای شمالی.

دورنما همچون نشریه‌ای مجازی هر دو هفته یک‌بار ‌به معرفی و مرور یک کتاب یا مقالۀ جدید در قالب متنی می‌پردازد و در طی روزهای آن دو هفته به‌تدریج مطالبی مرتبط با کتاب یا مقالۀ موردبحث در قالب پادکست و تصویر در آن بارگذاری می‌شوند. مقاله‌های مروری دورنما همگی اصیل‌اند و برای دورنما نوشته شده‌اند و رویکرد کلی آنها گزارش و توصیف است نه نقد و تحلیل. ادارۀ دورنما را گروهی از دانشجویان سابق و لاحق من بر عهده دارند و با حوصله و همتی ستودنی کارهای مختلف آن را به انجام می رسانند، از نوشتن و ویراستن مقاله‌ها گرفته تا ساخت پادکست‌ و تهیۀ فایل تصویری و نیز مدیریت صفحات مجازی. برای همۀ این عزیزان که با تلاش و ممارست چندساله در عرصۀ علم‌آموزی و به‌ویژه اسلام‌پژوهی، اکنون توانایی پذیرش این مسئولیت‌ها را به‌درستی در خود دیده‌اند بسیار خوشحالم و از همه‌شان که از سر لطف و بدون چشم‌داشت زمان و توان‌شان را صرف این کار کرده‌اند بی‌نهایت سپاسگزارم.

هدف اصلی دورنما تثبیت و تقویت رهیافت دانشگاهی و آکادمیک در برابر ادبیات تبلیغی و ایدئولوژیک در عرصۀ اسلام‌پژوهی است. امیدوارم روزی فرا برسد که محققانه و بر مبنای روش‌های علمی شناخته‌شده در عرصۀ بین‌المللی به مقولۀ دین و مسائل اسلام بپردازیم و آزادانه از رهیافت‌ها و اندیشه‌های جدید در عرصۀ اسلام‌پژوهی سخن بگوییم. در حال حاضر، مطالب فصل اول دورنما در پیام‌رسان تلگرام به‌آدرس @doornamaa بارگذاری می‌شوند و امید می‌رود که در آیندۀ نزدیک با رونمایی از وبسایت دورنما دسترسی مخاطبان به مطالب دورنما ساده‌تر شود. همچنین تلاش‌ بر این است که به‌زودی صفحۀ اینستاگرام دورنما و در مرحلۀ بعد کانال آپارات دورنما افتتاح شوند. جزئیات بیشتر دربارۀ چندوچون دورنما در قالب مصاحبه‌ای تصویری در آغاز کانال دورنما آمده است.

 

 


خروج