صفحه اصلي
نقشه سايت
تماس با ما
 
   

—►خبرها و رویدادها◄—آکادمی مطالعات قرآنی یادمان

یکشنبه ـ 15 مهر 97

با گذشت نزدیک به چهار ‌سال از تجربۀ برگزاری کلاس‌های آزاد در حوزۀ مطالعات قرآنی و اینک یافتن محلی مناسب و نسبتاً دایم برای تشکیل این نوع کلاس‌ها، به‌تدریج به تحقق ایده‌ای نزدیک می‌شوم که از سال‌های دور در ذهن می‌پروراندم: ایجاد یک آکادمی مطالعات قرآنی. نام این آکادمی نوزاد را فعلاً «یادمان» گذاشته‌ام و شاید در نوبتی دیگر دربارۀ نام‌گذاری آن همین‌جا نوشتم. بی‌تردید اگر عمری باقی باشد و آکادمی به ثمر بنشیند، برنامه‌های گسترده‌تر و متنوع‌تری را سامان خواهد داد و طبعاً پای مدرسانی هم‌دل و فاضل در عرصه‌های گوناگون مطالعۀ اسلام و قرآن را به مجموعه خواهد گشود. اما آن‌چه نقداً مشخص است این‌که نگارنده، از این به بعد، دوره‌های متوالی «گفتارهای قرآن‌شناسی در عصر مدرن» را در قالب «آکادمی مطالعات قرآنی یادمان» پی خواهد گرفت. دورۀ نخست این گفتارها در نیمۀ اول سال جاری با عنوان «رویکرد زنانه‌نگر به قرآن» برگزار شد که ظاهراً ـ به‌گفتۀ حاضران و مخاطبان ـ دوره‌ای مفید و رضایت‌بخش از کار درآمد.

 

در ترم پیش رو، پاییز و زمستان نودوهفت، سه دورۀ آموزشی را برای نخستین بار در قالب آکادمی یادمان برگزار خواهم کرد که دو دوره از آنها در ادامۀ همان گفتارهای قرآن‌شناسی در عصر مدرن است و یک دوره هم به‌صورت کارگاهی خواهد بود. در دورۀ «قرآن و مدرنیته» تمرکز بر مطالعۀ کتابی از اندرو ریپین، قرآن‌پژوه فقید بریتانیایی‌ـ‌کانادایی، است که به گزارشی تحلیلی اما موجز از عقاید و اعمال مسلمانان از آغاز تا به امروز اختصاص دارد. مطالعه و درک فصل چهاردهم این کتاب موضوع اصلی بحث کلاس است که به تلاقی و بررسی سازگاری یا ناسازگاری قرآن با مفاهیم و ارزش‌های مدرن می‌پردازد. دومین دوره با عنوان «رهیافت ادبی به قرآن» در واقع مطالعه و بررسی کتاب جنجال‌برانگیز الفن القصصی محمد خلف‌اللّه، قرآن‌پژوه سرشناس مصری، است که شاید مهم‌ترین اثر تألیف‌شده در مکتب ادبی تفسیر در حلقۀ شاگردان امین خولی به شمار ‌رود. بنا دارم ـ اگر فرصت شود ـ مطالعۀ شرح و تعلیق خلیل عبدالکریم بر این کتاب را نیز در برنامۀ کلاس بگنجانم. در دورۀ سوم که عنوان «مقاله‌خوانی مطالعات قرآنی» بر آن گذاشته‌ام می‌کوشم در قالبی کارگاهی به مرور مقالات آکادمیک فارسی، چه در قالب تألیف و چه در قالب ترجمه، بپردازم. تصور اولیه‌ام از این کلاس آن است که در هر جلسه می‌توان یک مقاله را به‌دقت خواند و بررسی کرد و به‌لحاظ محتوایی و به‌ویژه روشی تحلیل کرد. بنابراین، در آکادمی هر هفته سه کلاس متوالی برگزار می‌شود که موضوع اصلی آنها مرور آثار شاخص قرآن‌پژوهی به زبان‌های فارسی، عربی و انگلیسی خواهد بود.

    

کلاس‌های ترم پاییز و زمستان آکادمی یادمان هر هفته روز شنبه به‌طور متوالی از ساعت 8 تا 14 در محل فعلی آکادمی تشکیل خواهند شد و نخستین جلسۀ کلاس‌ها روز 21 مهر ماه خواهد بود.  هر کلاس شامل دوازده جلسه است و البته امکان تمدید آن نیز وجود دارد. اطلاعات بیشتر دربارۀ آکادمی و همچنین کار ثبت‌نام در کلاس‌ها از طریق کانال تلگرامی من قابل پی‌گیری است. با سپاس ویژه از خانم فروغ خروشی که مکانی مناسب و شایسته را برای برگزاری کلاس‌ها در اختیار آکادمی گذاشت؛ و نیز تشکر خاص از خانم فاطمه مصلح‌زاده  که از سر لطف کار طراحی و تنظیم پوسترهای اعلام کلاس‌ها را سامان داد.


خروج