صفحه اصلي
نقشه سايت
تماس با ما
 
   

—►خبرها و رویدادها◄—انتشار ترجمه‌ام از‌ مقاله نوید کرمانی در ایرانشهر امروز

دوشنبه ـ 27 دی 95

در شماره چهارم نشریه «ایرانشهر امروز» ترجمه‌ای از یکی از مقاله‌های انگلیسی نوید کرمانی به‌قلم من منتشر شد زیر عنوان «جنبه زیبایی‌شناختی وحی: نکاتی درباره پیامبر و هنرمند در فرهنگ اسلامی و مسیحی». پیش‌تر هم مقاله‌ای دیگر از او درباره تأثیر زبان‌شناختی قرآن در فرهنگ اسلامی ترجمه کرده‌ بودم (اینجا). کرمانی شخصیتی شناخته‌شده در آلمان است و اخیراً به سبب احتمال نامزدی‌اش در انتخابات ریاست‌جمهوریِ این کشور نام او بیشتر بر سر زبان‌ها افتاده است.

حرف اصلی این مقاله آن است که ويژگي‌های ذکرشده برای پیامبر در فرهنگ اسلامی قابل مقایسه با ویژگی‌های شمرده‌شده براي ‌نابغه‌ـ‌هنرمند در دوره‌ای از تاریخ اندیشه غرب است. کرمانی این دوره را همان دوره معروف به «توفان و تشویش» در ادبیات و هنر آلمان می‌داند و بهترین نمونه از تعریف نابغه به این معنا را در ایده‌آلیسم آلمانی و به‌ویژه آثار شلینگ می‌یابد و معتقد است که نابغه در شلینگ و پیامبر در اسلام هر دو رسانه امر مطلق به‌شمار می‌روند. او همچنین با توجه به این نکته که در تاريخ اديان هم‌نشيني وحي و شعر/هنر قاعده است نه استثنا، به این نتیجه می‌رسد که دو فرهنگ اسلام و مسیحیت دو مفهوم کاملاً متفاوت پیامبر و هنرمند را از يک ریشه و مفهوم واحد در دوره باستان پديد آورده‌اند. مسلمانان پیامبرشان را در انديشه‌هاي يوناني مربوط به دريافت دانش فوق‌طبيعي يافتند، اما در اروپا از دل اين انديشه‌ها مفهوم نابغه‌ـ‌هنرمند پديد آمد. به‌نوشته او، قرابتي اساسي، و نه هويتي مشترک، ميان پيامبر اسلامي و هنرمند غربي وجود دارد و اين امر دليل شباهت‌های قابل‌توجه ميان نظريه نبوغ‌ـ‌زيبايي در نگاه امثال کی‌یرکگور در مسیحیت و نظريه نبوت در اسلام است.

از ظاهر و باطن «ایرانشهر امروز» برمی‌آید که در این وانفسای نشریه‌‌سازی می‌خواهد نشریه خوبی باشد. چنین بادا. با قدردانی از اصحاب این نشریه برای انتشار سریع مقاله و سپاس ویژه از احسان موسوی خلخالی عزیز که امکان انتشار آن را فراهم آورد.

برای مشاهده و دریافت فایل مقاله اینجا را ببینید. 


خروج