صفحه اصلي
نقشه سايت
تماس با ما
 
   

—►خبرها و رویدادها◄—گفتار مهرداد عباسی در جلسۀ رونمایی و معرفی مجموعۀ اسلام‌پژوهی

پنج‌شنبه ـ 17 بهمن 98

چنانکه پیش‌تر خبرش را منتشر کرده بودم، روز شنبه دوازدهم بهمن جلسه‌ای برای رونمایی و معرفی مجموعۀ اسلام‌پژوهی نشر کرگدن در پژوهشگاه علوم انسانی برگزار شد. در این جلسه گفتارم را در دو بخش ارائه کردم؛ بخش نخست را به توضیح و تبیین مراد از «اسلام‌پژوهی» و ویژگی‌های آن اختصاص دادم و در بخش دوم به معرفی آثار منتشرشده و همچنین شماره‌های در دست انتشارِ مجموعه پرداختم. در پایان جلسه نیز برخی دوستان هیئت علمی پژوهشگاه ـ که در جلسه حاضر بودند ـ نکات و سؤالات خوبی پیش کشیدند و پرسش و پاسخ‌هایی مناسب مطرح شد.

بازتاب جلسه در فضای مجازی قابل توجه بود و گزارش‌هایی متعدد از این گفتار در خبرگزاری‌ها و رسانه‌های مختلف با تیترهای خبری گوناگون منتشر شد، از جمله تیتر «اسلام‌پژوه از بدیهیات دینی آشنایی‌زدایی می‌کند» در خبرگزاری ایبنا؛ «تقریری بر مؤلفه‌های اسلام‌پژوهی» در خبرگزاری ایکنا؛ «اسلام‌پژوهی غیر از کلام است» در روزنامۀ اعتماد و وبسایت دائرةالمعارف بزرگ اسلامی؛ «اسلام‌پژوه امروز باید اسلام‌شناسی‌های دیروز را نقد و بررسی کند» در روزنامۀ سازندگی.

به‌رغم اشکالات نگارشی و ویرایشی‌ای که معمولاً در گزارش‌نویسی‌های خبرنگاران و روزنامه‌نگاران عزیز دیده می‌شود و گاه به انتقال نادرست و مبهم مطالب به خوانندۀ گزارش می‌انجامد، باید قدردان زحمات و تلاشهای آنان در مسیر نشر و بازنشر مطالب مطرح‌شده در جلسه‌ها و نشست‌ها بود. با اندکی تمرکز بیشتر و پرهیز از شتاب در تبدیل نسخۀ گفتاری به مکتوب، طبعاً می‌توان شاهد گزارش‌هایی بهتر در فضای مجازی بود.

ضمن قدردانی از رسانه‌های مختلف در بازتاب گفتار من در این جلسه، به مخاطبان علاقه‌مندی که این موضوعات را جدی‌تر و تخصصی‌تر دنبال می‌کنند توصیه می‌کنم که برای شنیدن نسخۀ کامل این گفتار و نیز پرسش و پاسخ پایانی جلسه به کانال تلگرام من مراجعه کنند.

همچنین تصاویر منتخب از جلسه را در بخش گالری ببینید.

و فایل کامل صوتی و ویدئویی جلسه را از وبسایت پژوهشگاه علوم انسانی دریافت کنید.

 

 


خروج