صفحه اصلي
نقشه سايت
تماس با ما
 
   

—►یادداشت‌های پراکنده◄—خدای کشتار

دوشنبه ـ 5 دی 1390

«خدای کشتار» (2007) نمایشنامه‌ای است تحسین شده از نویسنده توانای فرانسوی "یاسمینا رضا" (متولد 1959) دختر "ژان رضا" یهودی ایرانی تبار. «خدای كشتار» روایت گفتگوی دو زوج است كه پس از دعوای پسرانشان در پارک دور هم جمع‌ شده‌اند تا قضیه را ختم به خیر کنند. شخصیتهای داستان از همان آغاز معلوم است که برای هم نقش بازی می کنند و به اصطلاح خودمانی کلاس می گذارند، اما در ادامه، گفتگویشان به مشاجرات و درگیری‌های لفظی بزرگ‌تری ختم می شود و موقعیت شرایط بدتری پیدا می‌كند و به عبارتی اصل شخصیتها پدیدار می شود. هر چهار شخصیت داستان آدم‌هایی کاملاً معمولی اند كه در اطراف ما زندگی می‌كنند و هر كسی شاید در موقعیت آنان قرار بگیرد. کل ماجرا روایت انسان امروزی است که برای رسیدن به خواسته‌اش از هیچ‌ چیزی نمی‌گذرد، در عین اینکه نقابی از تمدن و پرستیز بر چهره دارد ... این نمایشنامه دست کم دو بار از فرانسه به فارسی ترجمه و منتشر شده.

رومن پولانسکی، کارگردان بزرگ لهستانی الاصل، در سال 2011 بر اساس این نمایشنامه فیلم «کشتار (carnage)» را با بازی چهار بازیگر محبوب هالیوودی ساخت که احتمالاً سهمی در جوایز اسکار امسال داشته باشه. دکوپاژهای کارگردان به قدری حرفه ای و بازیهای هنرپیشگان چنان طبیعی است که گویی واقعاً به تماشای تئاتر رفته‌ای. میشه حدس زد چند ماه دیگه شبکه چهار تلویزیون جمهوری اسلامی بتونه با تغییر چند تا دیالوگ و چند تا زوم و تعمیر لباس خانمهای بازیگر در بعضی صحنه ها فیلم رو پخش کنه!

 

سه شب پیش این فیلم دیدنی را در اولین شب اکران در سینمای "سینه استار" برلین (محل برگزاری برلیناله) دیدم و لذت فراوانی بردم.


خروج