صفحه اصلي
نقشه سايت
تماس با ما
 
   

—►یادداشت‌های پراکنده◄—انتشار جلد سوم دایرةالمعارف قرآن

شنبه ـ 26 اردیبهشت 1394

یکصد و چهل مدخل کوتاه و بلند، از «داستان‌های عذاب» تا «شیعه و قرآن»
برای من و دوستان و علاقه‌مندان مجموعه، خبر شادی‌بخش، حتی بیش از خود خبر انتشار دایرةالمعارف، شاید این واقعیت باشد که کار پروژه مطابق برنامه در حال پیش ‌رفتن است و این مجموعه تا کنون به‌صورت منظمِ سالی‌‌یک‌جلد منتشر شده است. دست مریزاد و خسته نباشید به همه‌ی دوستان مترجم و ویراستار و نمونه‌خوان و حروف‌نگار و طراح و هماهنگ‌کننده.
طرفه اینکه امروز خود فیس‌بوک عزیز به من یادآوری کرد که یک سال پیش دقیقاً در چنین روزی (پانزدهم ماه مه) خبر انتشار جلد دوم این کتاب را گذاشته بودم.

گروهی از مدخل‌های جلد سوم را، گذشته از ماهیت دایرةالمعارفی‌شان، می‌توان به‌صورت مقاله‌ای مستقل خواند و از آنها آموخت و لذت برد. دایرةالمعارف ذاتاً همین شکلی است که برخی مقالات خوبش در لابه‌لای موضوعات متنوع گم می‌شوند و در بین مدخل‌های متعدد و متکثر کمتر به چشم می‌آیند و خوانده نمی‌شوند. سه مقاله‌ی بلندِ «دستور زبان و قرآن» (رافائل تالمن)، «روشهای انتقادی معاصر و قرآن (محمد ارکون) و «زبان و سبک قرآن» (کلود ژیلیو) را که خودم ترجمه کردم از حیث ساختار و محتوا به‌شدت پسندیدم! برخی از مدخل‌های بلندِ خوشخوان و بصیرت‌ده‌ و پراطلاعِ این جلد، به‌ترتیب الفبایی، از نگاه من، از این قرارند: «ردیه‌ها و دفاعیه‌ها» (دیوید تامس)، «روزه» (کیس واختندونک)، «سجع» (دوین استوارت)، «سکه‌شناسی و قرآن» (مایکل بیتس)، «سیاست و قرآن» (پل هک)، «سیاهان آمریکا» (هربرت برگ)، «شاهد بودن و شهادت دادن» (ماتیاس رادشایت)، «شکل و ساختار قرآن» (آنگلیکا نویورت)، «شورش» (خالد ابوالفضل)، «شیعه و قرآن» (مئیر براشر).


خروج